400 powtórzeń do nowego nawyku?

Wczoraj trafiłam na zdanie, że potrzebujemy coś powtórzyć 400 razy, aby utworzyła się nowa synapsa w mózgu. Chyba, że robi się to podczas zabawy. W takim przypadku wystarczy tylko 10 do 20. Od razu zaczęłam szukać kto to powiedział i jakie to są badania. Brzmi to dla mnie prawdopodobnie! Wydaje mi się, że tak nawet mam :) Podobno powiedziała to Dr Karen Pulvis. Niestety nie mamy potwierdzonych badań, bo Karen umarła i klops. 

Ile Ci średnio zajmuje zmiana czegoś mocno zakorzenionego w Twoim życiu? Mi długo, ale no właśnie… kiedy coś jest podszyte zabawą i dopaminą mam wrażenie, że szybciej się zakorzenia. To łączy mi się z dobrze zbadaną i potwierdzoną właściwością układu nerwowego – window od tolerance. Okno tolerancji. Jej twórcą jest Daniel Siegel.

O co chodzi w oknie tolerancji? 

Wychodzenie ciągle i często i na maxa poza strefę komfortu nie pomaga. Wręcz stopuje, utrudnia i szkodzi.

Liczą się mikro wyjścia poza strefę komfortu. Takie trochę dalej, ale jakby trochę za mało. Takie, które nasz układ nerwowy jest w stanie tolerować i czuć, że jesteśmy bezpieczni. Każdy ma tę granicę gdzie indziej. Jeżeli stale forsuje swój układ nerwowy, w końcu nas uspokoi – wpadamy np. w prokrastynację lub nawet chorujemy. To piękny mechanizm, który nasz układ stosuje kiedy nas chroni. Warto o tym wiedzieć.

Jak możesz zastosować tę wiedzę w planowaniu zadań? Życia?

Potrzebowałam sobie przypominać o oknie tolerancji kiedy zaczęłam studia. Na 1. semestrze czułam dużo presji. Szybko byłam bardzo zmęczona. Przytłoczona ilością zmian. Tego było dla mnie za dużo. Do tego mój stary, “dobry” perfekcjonizm wjechał jak kowboj do baru. Wiecie, te trzaskające drzwi… 

Z czasem dotarło do mnie: na spokojnie Ewelina. To jest nowe. Znajdź swoje tempo. W swoim tempie, w swoim czasie, ogarniesz to nowe zajęcie. I tak się stało – drugi rok jest inny. Wiem, z czym to się je. Jak sobie pomóc w czymś nowym? Przypomnij sobie o oknie tolerancji.

Zmiany są i będą. Przypomnij sobie co robiłaś i robiłeś 10 lat temu?

Ja równie 10 lat temu zaczęłam studia UX Design. Właśnie Facebook przypomniał mi to zdjęciem. Zrobiłam pamiątkową fotę pierwszego zjazdu:

Zrzut ekranu z archiwum Facebooka.

Te studia, ta wiedza o UX, miały przełomowy wpływ na moje prowadzenie firmy. Na projektowanie produktów, kursów online, całej oferty i badanie rynku. Narzędzia i wiedzę, którą tam poznałam stosuję do dziś.

UX łączy się też z psychologią, dlatego UX W MAŁEJ FIRMIE to moje kolejne szkolenie. Pracuję nad nim od kilku tygodni.

Po 9 latach prowadzenia firmy, wiem jak dostosować UX-owe narzędzia do realiów prowadzenia małej firmy w Polsce. 

Cieszę się na ten nowy etap. Najbardziej z tego, że UX łączy się z psychologią (zachowaniami ludzi) i moimi doświadczeniami z prowadzenia biznesu online. Znalazłam coś co łączy moje obecne zainteresowania i studia (psychologię) z tym co już znam z doświadczenia (biznes online, sprzedaż online), bo zjadłam na tym zęby 🦷

Wiele osób nie zna narzędzi UX ani co to w ogóle jest, dlatego piszę e-book pt. CO TO JEST UX. E-book będzie bezpłatny.

Mam już szkic e-booka, ale bardzo potrzebuję pytań od publiczności! :) 

UX jest dla osób, które rozwijają swoje firmy (lub dopiero firmę założą), są zmotywowane do ulepszenia oferty pod klientów, projektowania produktów, które dają dobre doświadczenia, są jakby szyte na miarę.

UX pomoże takim osobom. Czy jesteś taką osobą? Czy jest coś, co chcesz wiedzieć o UX? 

  • np. co to jest UX? Dla wielu to może być kluczowe pytanie.
  • A może jak ma się UX do prowadzenia firmy? 
  • UX do tworzenia oferty – jak to się łączy? 
  • Może interesuje Cię UX a badanie rynku?

Napisz swoje pytanie w anonimowej ankiecie: https://ewelinamuc.typeform.com/to/Mwm9rv8e (w ankiecie jest tylko 1 pytanie). Odpowiem na Twoje pytanie w e-booku. 

To dzięki UX-owemu podejściu zbudowałam swój kurs o WordPressie, który odniósł ogromny sukces.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top