Moja firma jest na krawędzi

Tekst pochodzi z mojego newslettera Myślnik Biznesowy, numer #1

Przyznam, że tytuł jest trochę clickbaitem. Clickbait z reguły ma chwytliwy tytuł i słabą treść. Czyli takie gonwo w Internecie (sic!). Obiecuję, że u mnie tak nie jest. To będzie mail o krawędziach mojej firmy, ale nie o takich, o których pewnie w pierwszej chwili pomyślalaś_eś. Trik polega na skojarzeniach. Pomyślałaś_eś może, że moja firma jest w złej kondycji? Że zaraz fikniemy z krawędzi w długą i mglistą otchłań? Nie, jeszcze się tu trochę pobujam z Wami.

Dawno nie pisałam, więc uznałam, że potrzebuję wejść zauważona do tej Twojej skrzynki :)

Krawędzie – o co chodzi? Widzisz, bo tylko krawędzie mają coś ciekawego do zaoferowania. Nie opłaca się robić tych samych rzeczy co wszyscy. W biznesie chodzi o to, aby znaleźć i pielęgnować swoje krawędzie. Wyróżnić się. Pewnie nie raz słyszałaś_eś, że trzeba się odróżnić, znaleźć swoją niszę. Krawędzie to jest po części to samo, ale fajniejsze.

 1. Moim zdaniem szukanie krawędzi jest bardziej seksi, bo jest dreszczyk emocji: spadnę / nie spadnę?
 2. Działają bardziej wizualnie. Widzimy te krawędzie i odległości (my-oni). „Nisza” nie działa tak wizualnie. Przynajmniej na mnie.

Całą ideę wymyślił dawno temu Seth Godin. Nazwał ją EDGES. Ja tłumaczę ją na krawędzie, brzegi. Seth podaję fajny przykład z branży czekolad.

 • Na osi krawędzi zawartości orzechów w czekoladzie firma może mieć mniej lub więcej orzechów laskowych.
 • Czekolada może być bardziej słodka lub bardziej gorzka.
 • Czekolada można być czekoladą dla wszystkich albo luksusową.

W strategii chodzi o to, aby świadomie zaprojektować swoje miejsce. Według Setha dobrze być blisko wybranych krawędzi, aby wyróżniać się od innych.  

W sierpniu podjęłam jedną z dotychczas najtrudniejszych decyzji w firmie. Zapauzowałam 90% projektów. Co mogłam delegowałam na stałe, by działało możliwie beze mnie. Zostawiłam sobie 2 główne projekty.

To ostre cięcie było podyktowane wieloma czynnikami, w tym zdrowotnymi. Moje zdrowie psychiczne i fizyczne nie dawało rady z taką liczbą otwartych tematów. Od dłuższego czasu nie ogarniałam. Łudziłam się, że ogarniam, ale nie ogarniałam. Może to znasz? Zrobiłam ostre cięcie, bo małe zmiany nie przynosiły ulgi. I cholera jak mi z tym dobrze! Nie żałuję tej decyzji.

Jak to się ma do krawędzi? Od momentu zapauzowania większości tematów w końcu znowu mam czas. Mam czas na myślenie, na pracę w skupieniu. Miałam czas by zastanowić się:

 • CO JA TUTAJ ROBIĘ?
 • JAKIE SĄ MOJE KRAWĘDZIE (jako marki osobistej)?
 • W CZYM JESTEM DOBRA?
 • W CZYM JESTEŚMY DOBRE JAKO ZESPÓŁ?
 • KOMU MOŻEMY POMÓC?
 • JAKIE SĄ NASZE KRAWĘDZIE (jako firmy)?
 • W CZYM JESTEŚMY NAJLEPSZE LUB WYSTARCZAJĄCO DOBRE?

Moja firma jest najlepsza we włączaniu ludzi w świat online. Problem z taką deklaracją jest taki, że jest banalna i nijaka.

Więc jakie są krawędzie mojej marki osobistej i mojej firmy? Chodziłam z tym pytaniem w głowie przez ponad 3 tygodnie. W końcu wzięłam zeszyt i rozpisałam to. Rozrysowałam krawędzie mojej firmy na osiach. Dzięki tej wizualnej formie wszystko od razu widać.

Wrzucam Ci 3 rysunki:

Jak uczę? Widzę tu 4 krawędzie:

 • szczegółowo lub ogólnie
 • dając suchy opisu ekranu lub dając rekomendacje

Ja i moja firma jesteśmy tu:

Oś krawędzi mojej firmy – Jak uczę

Jak się komunikujemy? Widzę tu takie krawędzie:

 • prosty język lub techniczny język
 • materiały pisemne lub materiały wideo

Ja i moja firma jesteśmy tu:

Oś krawędzi mojej firmy – Jak się komunikujemy z klientami oraz w sumie też jak uczymy

I krawędź, która jest fundamentem mojego biznesu od początku. Usamodzielnienie klienta (przeciwległa krawędź to uzależnienie klienta). Uznałam, że przetnie ją oś krawędź dowodów. Czy mam dowody, że moje produkty naprawdę działają? Że klienci zrobili co mieli zrobić i są samodzielni? Tak, mam dowody. Mamy całą masę opinii, rekomendacji, stron klientów, sklepów online. Firma może mieć te dowody albo nie. Mamy masę historii i rekomendacji np. na stronie kursu WP DLA ZIELONYCH.

Ja i moja firma jesteśmy tu:

Oś krawędzi mojej firmy – o kliencie

Resztę krawędzi znajdziesz na mojej nowej stronie głównej ewelinamuc.com. Strona jest super świeża i będzie jeszcze edytowana (nie raz!). Działam w trybie planu minimum. Nie chcę kisić strony, aż będzie idealna. Działam z tym co mam.

Praca domowa dla Ciebie ✍️
Jakie są Twoje krawędzie? Zapraszam Cię do zrobienia tego ćwiczenia dla swojej firmy. Możesz wysłać mi swoje przemyślenia lub zdjęcia krawędzi na czesc@ewelinamuc.com.

Tekst pochodzi z mojego newslettera Myślnik Biznesowy, numer #1.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top