Czy znajomość WordPress pomoże w znalezieniu stałej pracy? Bez kodowania!

W weekend przeglądałam ogłoszenia o pracę z hasłem “WordPress”. Chodziło mi o stałą pracę. Nie szukałam pojedynczych zleceń, ponieważ te są oczywistym kąskiem.

Szukałam ogłoszeń, które są skierowane do osób, które znają WordPressa, ale nie potrafią kodować i szukają stałej pracy. Na stronie pracuj.pl znalazłam kilka bardzo ciekawych ofert pracy. 

To nie jest post sponsorowany. Moim celem jest wspierać osoby, które chcą się uczyć WordPressa lub już go znają, na co dzień  pomagam osobom, które chcą zmienić pracę lub rozbudować kwalifikacje. Uczę WordPressa w kursie WP dla zielonych 🙂

Nagle olśniło mnie, że mogę przeszukiwać oferty i analizować je dla moich odbiorców! Wskazać oferty, w których kompetencje zdobyte z moimi kursami mogą dać realną pracę i wynagrodzenie. 

Jak szukałam ogłoszeń o stałą pracę z WordPressem bez kodowania?

Na stronie pracuj.pl wpisałam “Wordpress”. Nie filtrowałam ogłoszeń przez miasta ani inne filtry. Było 313 ogłoszeń w sobotę 11. lutego 2023 r. Moim celem było znaleźć ogłoszenia dla osób, które nie kodują. Zdecydowana większość moich klientów nie programuje i nie planuje programować. Robią i obsługują stronę na WordPressie bez kodowania. 

Czy trzeba umieć kodować, aby znaleźć pracę z WordPressem?

Chciałam zweryfikować tezę, czy znając WordPress można szukać pracy tylko jako wirtualna asystentka? Czy można poszerzyć zakres poszukiwań? Okazuje się, że tak. Można! Są inne stanowiska, które zawierają znajomość WordPressa bez kodowania.

Znalazłam bardzo ciekawe ogłoszenia! Szczególnie jedno bardzo przykuło moją uwagę! Normalnie jakby było na pół etatu to bym startowała jako odskocznia od mojej pracy i prowadzenia firmy 😀

Listę najciekawszych ogłoszeń zamieściłam na końcu tego artykułu.

Jakie kompetencje są wymagane jeżeli chodzi o WordPress bez kodowania?

Aktualizacja treści na stronie

Treści na WordPressie są rozumiane szeroko. Aktualizacja treści w WordPressie to:

 • umiejętność aktualizacji tekstu,
 • zdjęć,
 • plików,
 • zakładek,
 • postów,
 • produktów,
 • fragmentów zakładek,
 • tworzenie i usuwanie nowych zakładek/postów/produktów. 

Moim zdaniem osoba potrzebuje mieć RÓWNIEŻ szukać wtyczek, bo wiele nowych funkcji dodaje się na stronie za pomocą wtyczek. Wtyczki trzeba umieć i szukać, testować i finalnie konfigurować. Im więcej razy to zrobimy, tym prostsze jest to zadanie. W WP dla zielonych przechodzimy przez konfigurację ponad 15 niezbędnych wtyczek. 

Wyobrażam sobie, że jeżeli pracodawca zleca osobie aktualizacji treści na stronie, to często powierza opiekę nad stroną. To jest szerszy obowiązek. Warto to doprecyzować na początku współpracy.

Opiekowanie się stroną na WordPressie to m.in. aktualizowanie motywu, wtyczek, samego WordPressa, czyli dbanie o kwestie bezpieczeństwa strony. Oczywiście absurdem byłoby oczekiwać od osoby pełnego zabezpieczania strony na poziomie profesjonalisty od zabezpieczeń, ale uzasadnione wydaje mi się założenie, że osoba która opiekuję się strona zna podstawowe zasady bezpieczeństwa strony na WordPressie. 

Kiedy aktualizujemy treści czasami pójdzie coś nie tak. Warto umieć poradzić sobie z podstawowymi problemami, które zdarzają się każdemu. Coś zaktualizujesz i masz tzw. white screen. 

Zarządzanie stronami internetowymi wydarzeń (w tym redagowanie treści)

Jedno z ogłoszeń zawiera zakres obowiązków podobny do obowiązków wirtualnej asystentki, ale miało fokus na konkretną branżę (eventy). Tutaj pracodawca wymaga m.in. zarządzania stronami wydarzeń i redagowania treści na potrzeby zaplanowanych działań prasowych. Jest to połączenie kompetencji aktualizacji strony i umiejętność pisania (copywriting). 

Dlaczego napisałam, że zakres obowiązków jest podobny do pracy dla wirtualnej asystentki? Ponieważ inne obowiązki na tym stanowisku to tworzenie grafik i prezentacji w Canvie. To zadanie często kojarzone z praca wirtualnych asystentek.

Czy wystarczy sam WordPress i brak kodowania?

Nie. Wszystkie stanowiska wymagały dodatkowej wiedzy lub chęci nauki w konkretnym obszarze: organizowanie eventów, pisanie dokumentacji, współprowadzenie biura. Pojawiały się też pewne kompetencje z biznesów online.

Inne kompetencje, które pojawiają się przy WordPressie

 • SEO
 • Tworzenie grafik w Canvie
 • Planowanie i realizacja kampanii e-mail (newsletter)
 • Analizowanie i/lub ustawianie kampanii Google Ads

Jest ogłoszenie dla seniora, szukaj ogłoszenia dla juniora 

Startuj z tym co masz i umiesz. Zacznij szczebel niżej i rozważ dodatkową edukcjację by potem awansować. Znalazłam bardzo ciekawe ogłoszenie dla senior online marketing specjalist. Zakres obowiązków to generalnie moja codzienna praca + ustawienia kampanii w Google Ads :D Jeżeli na poważnie interesuje Cię to stanowisko to zapraszam Cię do rozpoczęcia nauki o SEO z moim szkoleniem SEO dla zielonych i WP dla zielonych. Potem dalszą edukację nt. Google Ads (tego nie uczę).

4 ciekawe ogłoszenia z WordPressem w tle (luty 2023)

 1. Specjalista / Specjalistka ds. promocji i komunikacji marki
 2. Specjalista ds. marketingu i Social Media
 3. Senior Online Marketing Specialist
 4. Specjalista / Specjalistka ds. obsługi klienta 

Dobrego WordPressowania!

Ewelina

1 thoughts on “Czy znajomość WordPress pomoże w znalezieniu stałej pracy? Bez kodowania!”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top